21 Eylül 2012 Cuma

Ölüm Yasasına "hayır"...

Her şey Hayvanları Koruma Kanunu adının Hayvan Hakları Yasası olarak değiştirilmesiyle başladı. İlk başlarda baktığınızda "ne var ki bunda?" diyebilirsiniz. Mevzu uzun ve acınası bir halde bu nedenle okunması için gerekli linkleri paylaşacağım. Biraz da görüşlerimi o.O
 
Yeni yürürlülüğe sokulmaya çalışan yasa sayesinde hayvanlara yapılan her türlü eziyet suç yerine kabahat olarak değerlendirilmeye devam edecek! Yeni yasa sayesinde doğal hayatlarından alıkonan hayvanlar hayvanat bahçelerinde sunuma - daha çok- açılacak, hayvan beslemeyi hobi edinmiş kusurlu davranışlara sahip hayvan sahibi ödüllendirilirken cezası yanlış ve hatalı yetiştirilmiş hiçbir suçu olmayan hayvancağıza kesilececektir. Sahipsiz hayvanlara yaşaması için yer ve olanak sağlayamayan devlet kurumlarının yetersizlikleri yüzünden, hayvanlar "uyutma" adı altında katledileceklerdir. Hayvanı katletmek ya da hayvana tecavüz etmek kabahat sayıldığından suçlu sadece para cezasına çarptırılacaktır.
 
"Hayvanları acımasızca katleden kişileri cezalandırmamak; bu kişilerin aynı zamanda toplumda potansiyel suçlu olarak kadınlara, çocuklara, engellilere, yaşlıları da var saymayan güçlünün korunduğu bir topluma gidişattır." 
 
Bu fikre hak vermekle birlikte, bunun yeterli bir neden olmadığını da söylemek isterim. "Varolmak haktır". Varolan herhangi bir canlıya zarar vermenin sonucunun nereye gideceğini düşünmeden de bir cezası, yaptırımı olmalıdır. "Her canlı yaşama hakkına aynı oranda sahiptir"
 
Yasadaki tüm değişikliklere buradan ulaşabilirsiniz.
 
Lütfen okuyalım, paylaşalım. "Sessiz kalma suça ortak olma" adı altında başlatılan imza kampanyası için tık
 
30 Eylül' de tüm Türkiye genelinde bu yasaya "hayır" demek, eylemlerin yerini ve saatini öğrenmek için buraya tık
 
 
 
 

8 yorum:

coletté dedi ki...

Bu sabah eşimle konuştuk. Her bireye tek hayvan bakma izni vereceklermiş ya,"biz bu çocukların hangisinden vaz geçebiliriz ? "diye. Yanıtımızı tahmin etmekte zorlanmamışsındır "HİÇ BİRİNDEN! " Bu yasa öncekinden 5.000 kat beter !
Yazalım çizelim insanların gözünü açalım Nihancığm! Ben "Evimi Seviyorum" a yazmayı bırakmak üzereyim,yoruldum ama Kızlarım'ı açma nedenim zaten bireylerde hayvan sevgisi oluşturmak ,benim gibi hayvanseverlerle özel bir dostluk kurmaktı. Orada bu konuyu işliyorum ,işlemeye devam edeceğim. Senin bu postunu da iznin olursa paylaşacağım.
Sevgiler!

Chilek dedi ki...

Paylaşalım ablacım, çok üzülüyorum:( Belki bir imza, bir farkındalık katar. 1 bile 0 dan daha iyi değil mi?

canan beycan dedi ki...

Evimde Hayvan bakamasamda, İşyerimin çevresindeki sahipsiz hayvanları besliyorum.Ve Hayvanları çok seviyorum.Onlara eziyet eden Vahşi insanların cezasız kalması hiç hoş değil.Bende hayır diyenlerdenim.

minikkus dedi ki...

allah topunun belasını versin! valla bugün kötü bişey olmasına, bişeylerin beni üzmesine izin vermiycem dedim ama bu yazıya kayıtsız kalmak mümkün degil niyanım. hemen paylaşıyorum. paylaşmasına paylaşalım ama bu hicbirşeyi degistirmiycek, o da ayrı bi mevzu... :(

chfashiontrend dedi ki...

hayvanları çok seven küçük bir yeğenim var...yok böyle bir sevgi...miyav ve havhav ile yatıp kalkıyor...çok güzel ...
sevgiler

Jeeh Trend dedi ki...

Hello, how are you?
I love your blog, I always visit now.
I invite you to visit my FAN PAGE on facebook : http://www.facebook.com/couturetrend1
And also visit my blog, you'll love it. In addition to the fashion world, we will cover various topics such as: the beauty, the architecture, the decor, pop culture, travel, places, people and food.
BLOG : http://couturetrend.blogspot.it/

I hope your visit!

kisses

Selin Ergeçer dedi ki...

Yani Nihancım, yani diyecek kelime bulamıyorum. kaç gündür aklımda bu olay. sürekli eve gidip gelirken, sokakta gördüğüm her hayvanda tekrar tekrar aklıma geliyor. ne yapabilirim? ne yapabiliriz? neden bir türlü olmuyor?
iznin olursa postunu blogumda paylaşabilir miyim?

Meyra dedi ki...

bu ülkede şöyle bir zihniyet var malesefki!
"insan bile ölüyor hayvan ölmüş çokmu" niye acaba hayvan dedikleri can taşımıyormu? tek suçları cins ayrımımı?
Hâlâ iş yerimde bahçede beslediğimiz kedilerin gitmemesi için 3-4 kişi savaş veriyoruz.Neden? her yerde geziyorlarmış, pislik diye nitelendirildiklerini görünce bu tarz insanların allah belasını versin demekten öteye gidemiyorum kendimce.

Yorum Gönder

şekerlerim ne demiş:)