4 Ekim 2013 Cuma

Bir gün değil her gün sevmek gerek. İnsanı sevmek kurtaracak...


Hayvan sevgisi uğruna ilk çılgınlığımı 4 yaşında yapmışım. Kapıyı açıp dışarı çıkarken yani aklımca evden kaçarken anneannem kolumdan yakalamış. Annem yarı panik halde "nereye kızım? O pantolonlarını nereye götürüyorsun?" dediğinde "tavuklara pantolon giydiricem üşürler, bacakları çok ince" demişim. Bak bak bak bilmişliğe :)

Her haftasonu ağlaya ağlaya kendimi zorla AOÇ'deki Hayvanat Bahçesi'ne götürtürmüşüm. Yani benimki hani derler ya "mayasında var" diye öyle bir şey...Bugün onların günü. Sevmeyi bilmeyenlerin ülkesinde, yolda yürürken şiddet gören, karanlıklarda tecavüze uğrayan zavallıcıkların günü...

Kendini sevmeyen, doğayı sevmeyen, ağacı sevmeyen, insanı sevmeyenlerin ülkesi oldu güzelim ülkem. Bu platformda insana şiddet ve tecavüzde ön sıralarda yürürken hayvan tecavüzünde ise dünyada 2. sırada olmakyine ayrı bir utanç sebebi. Alıştık millet olarak utançlar içerisinde yaşamaya. Daha bu sabah özürlü bir çocuğa atılan dayak videosuyla başladım güne :/ Utandım, iğrendim, lanet okudum...

Hal böyleyken insana bile değer verilmeyen ülkemde bu yavrucaklar için çok şey istediğimi farkındayım. İnsanım kalbim kuruyana dek insana, hayvana yapılan şiddet ve haksızlığın karşısında duracağım. Sesim soluğum yettiği sürece, anlatabildiğim herkese anlatacağım.

Her zaman dillendiriyorum sevmek zorunda değilsin, zarar verme yeter! Zarar verene engel ol! Çocuğuna sevmesini öğretmesen de zarar vermemeyi öğret. Çevrende zarar veren bir çocuk gördüğünde ailesini bulup iletişime geç! İstedikten sonra yapacak çok şey var.

Seven ve koruyan zaten ne yapması gerektiğini biliyor...

Chilek'siz olmazdı, bugün onun günü akşama evimizde yaş mama partisi var bekleriz :)6 yorum:

Selin Ergeçer dedi ki...

4 yas anini okurken gozlerim doldu:) umarim guzel temennilerin yerini bulur. Sen herkese anlat,yaninda ben de varim ;)

Migeee dedi ki...

Heyvanciklarin gününü kutlarım buradan senin yazın vesilesiyle arkadaşım Zarar vermesinler evet Allah da olmayanların içine en başta hayvan, sonra insan sonra doğa sevgisi versin Veleddâlin Amin ;)

minikkus dedi ki...

o kadar masum ve korunmasızlar ki, içim acıyo onları sokakta görünce:(
cok güzel dillendirmişsin herşeyi bebegim. yüregine saglık! ama keşke herşey böyle söyleyince düzelse.. bi sihirli deynek lazım da nereye koydular onu bulamıyorum!

serpil pustu dedi ki...

Allah bizleri içinde Allah korkusu olmayan insanlardan korusun. diye dua ederim hep,ozaman insan karıncaya bile bilerek zarar vermez diye düşünüyorum

nursen aksoy dedi ki...

İçinde hayvan sevgisi olmayan bence insan sevemez..Onlarında bir canlı olduğu asla unutulmamalı..Süper yazmışsınız,yüreğinize sağlık..sevgiler nurşen..www.nurlumutfakta.blogspot.com

Yeşim dedi ki...

:) canımm tavuklara pantolon giydirmek isteyen Handan'ı öpüyorum hem yanaklarından hem de güzel yüreğinden. Tam da bugün bir başka cana yapılan işkencenin haberine uyanmışken, böylesine bir vahşeti yapabilen ve kendine insan diyebilenlerin, sevgisizlikten gözü dönmüşlerin karşısında senin gibi güzel yüreklerin olduğunu bilmek içimi ferahlatıyor.

Yorum Gönder

şekerlerim ne demiş:)